Program Ştiinţific

 

PROGRAM DETALIAT PRELIMINAR

LUNI, 22 Martie 2021

    SALA 1 – 09:00-17:00

Curs Cardiologie Pre-Conferință „Inima şi Sportul”
Director de Curs: Florin Mitu

09.00 – 10.30 MODUL 1: Moderatori: Dana Pop, Antoniu Petriș

  • Efectele efortului asupra aparatului cardiovascular – Florin Mitu, Iași;
  • Fiziologia efortului la sportivi – Dumitru Zdrenghea, Cluj-Napoca;
  • Evaluarea cardiovasculara precompetitionala – Dana Pop, Cluj-Napoca;
  • Interpretarea ecg la sportivi – de la normal la patologic – Antoniu Petriș, Iași;
  • Caz clinic – Bradicardia la sportiv – Horațiu Comșa, Cluj-Napoca.
Pauză 10:30 – 11:00

11:00 – 12:30 MODUL 2: Moderatori: Alexandru Mischie, Florin Mitu

  • Rolul testului  de efort în evaluarea atletului – Mihai Roca, Iași;
  • Evaluarea imagistică la sportivi – Radu Sascău, Iași;
  • Noi tendințe în Cardiologia Sportivă  – Alexandru Mischie , Mountlucon,  Franța;
  • Activități sportive la pacienții cu sindroame coronariene cronice – Florin Mitu, Iași;
  • Caz clinic  –  HTA la sportiv – Bogdan Caloian, Cluj-Napoca.
Pauză 12:30 – 13:30

13:30 – 15:00 MODUL 3: Moderatori: Dumitru Zdrenghea, Cristian Stătescu

  • Recomandări de exercițiu fizic și sport  în insuficiența cardiacă – Magda Mitu, Iași;
  • Recomandări de exerciții fizice la pacienți cu sindrom metabolic – Radu Gavril, Iași;
  • Abordarea tulburărilor de ritm la sportiv – Cristian Stătescu, Iași;
  • Recomandări de exercițiu fizic la pacienții cu cardiomiopatii, miocardite, pericardite – Ștefan Busnatu, București;
  • Caz clinic – Cord sportiv sau CMH – Gabriel Gușetu, Cluj-Napoca

15:00 – 15:15

DESCHIDERE FESTIVĂ ZILELE SPITALULUI CLINIC DE RECUPERARE IASI 2021

Sesiune comună pentru sălile 1 si 2

Pauză 15:15 – 15:30

15.30 – 17.00 MODUL 4: Moderatori: Irina Costache, Dan Tesloianu

  • Moartea subită la sportivi – Ovidiu Mitu, Iași;
  • Sportul și valvulopatiile  –  Irina Costache, Iași;
  • Canalopatiile și sportul – Dan Tesloianu, Iași;
  • Exercițiul și sportul la vârstnic – Magda Leon-Constantin, Iași;
  • Caz clinic  – Activitate sportivă la purtătorul de pacemaker – G. Simu, Cluj-Napoca.

SALA 2 – 15:15 – 18:30

Sesiune de Conferințe Specialitate Recuperare, Medicină Fizică şi Balneologie: Artroza în contextul pandemic actual – este necesară reevaluarea managementului afecţiunii?
Coordonator: Georgeta Zugravu

15:00 – 15:15

DESCHIDERE FESTIVĂ ZILELE SPITALULUI CLINIC DE RECUPERARE IASI 2021

Sesiune comună pentru sălile 1 si 2

15:15 – 16:45 MODUL 1:

  • 15:00 – 15:15 Cuvânt de deschidere;
  • 15:15 – 15:35 Ghid de tratament în artroză-recomandări OARSI 2019 – Iulia Arbune;
  • 15:35 – 15:55 Implicaţii terapeutice ale fenotipurilor în artroză – Smaranda Miu;
  • 15:55 – 16:15 Provocări terapeutice actuale în artroză – Georgeta Zugravu;
  • 16:15 – 16:35 Optimizarea tratamentului nonfarmacologic al artrozei – Irina Cuibaru;
  • 16:35 – 16:45 Discuţii.
Pauză 16:45 – 17:00

17:00 – 18:30 MODUL 2

  • 17:00 – 17:20 Evaluarea impactului condițiilor de carantinare asupra mobilității și funcției fizice la pacientul cu artroză – Cătălina Elena Ioniță;
  • 17:20 – 17:35 Prezentare de Caz 1 – Casian Celestin Apostol, Smaranda Miu;
  • 17:35 – 17:50 Prezentare de Caz 2 – Alexandra Lori Donica, Irina Cuibaru;
  • 17:50 – 18:05 Prezentare de Caz 3 –  Laura Musteață, Iulia Arbune;
  • 18:05 – 18:20  Prezentare de Caz 4 – Paula Tanasă, Georgeta Zugravu;
  • 18:20 – 18:30  Discuţii.
MARȚI, 23 Martie 2021

SALA 1 – 09:00 – 18:15

Sesiune de Conferințe Specialitate Cardiologie: “Actualități în cardiologie”
Coordonator: Florin Mitu

09:00 – 10:30 MODUL 1: “Totul despre Inima Ta – Program de screening pentru identificarea pacienților cu factori de risc cardiovascular”, Moderatori:  Alexandra Cucu, Dan Gaiță

  • Prezentarea generală a proiectului – Alexandra Cucu, manager proiect, INSP București;
  • Evaluarea riscului cardiovascular – Dan Gaiță, Timișoara;
  • Centrele de screening regionale – Florin Mitu, Iași;
  • Metodologia screeningului cardiovascular în România – Iulia Kulcser, București.

10:30 – 11:00 SIMPOZION SANOFI – Noutăți în tratamentul hipolipemiant în România  – Florin Mitu 

Pauză 11:00 – 11:15

11:15 – 12:45 MODUL 2: Insuficienţa cardiacă: ce este nou în 2021, Moderatori: Cătălina Arsenescu – Georgescu,  Antoniu Petriș

  • Abordarea insuficienței cardiace în era COVID 19 – Cătălina Arsenescu – Georgescu, Iași;
  • Terapia farmacologică comprehensivă la pacienții cu insuficiență cardiacă cu FE redusă – Antoniu Petriș, Iași;
  • Actualități cardio-renale în tratamentul cu inhibitori de SGLT2 – Adrian Covic, Iași;
  • Abordarea intervențională în IC – Radu Ciudin, București.

12:45 – 13:15 SIMPOZION BERLIN CHEMIE: Tratamentul cu IECA conform ghidurilor actuale – Florin Mitu

Pauză 13:15 – 13:45

13:45 – 15:15 MODUL 3: Ateroscleroza: de la „ADAM şi EVA″ la SARS-Cov2, Moderatori: Dragoș Vinereanu, Daniel Lighezan

  • De la ADAM și EVA  în ateroscleroză – Mircea Iurciuc, Timișoara;
  • Rigiditatea arterială și aplicabilitatea ei  practică – Ștefania Magda, București;
  • Ateroscleroza și COVID-19 – furtuna perfectă – Daniel Lighezan, Timișoara;
  • Abordarea non-farmacologică în ateroscleroză – Ovidiu Mitu, Iași.

15:15 – 15:45 SIMPOZION SANOFI – Irbesartan sau importanța abordării corecte a unei triple probleme – Corina Dima-Cozma

Pauză 15:45 – 16:00

16:00 – 17:30 MODUL 4: Actualițăti în recuperarea cardiovasculară, Moderatori: Florin Mitu, Dumitru Zdrenghea

  • Prevenția cardiovasculară – componenta esențială a recuperării cardiovasculare – Dana Pop, Cluj-Napoca;
  • Recuperarea actuală în sindromele coronariene cronice – Florin Mitu, Iași;
  • Recuperarea  bolnavilor cu insuficienta cardiaca si device-uri implantabile – Dumitru Zdrenghea, Cluj-Napoca;
  • Recuperarea pacienților cu insuficiență cardiacă – Magda Mitu, Iași;
  • Modelul Covasna – Mihaela Suceveanu, Covasna.

17:30 – 18:15 SIMPOZION SERVIER

  • Creșterea capacității de efort la pacientul cardiovascular – Florin Mitu
  • Activitatea fizică în îmbunătățirea prognosticului: adevăr sau provocare? Dana Pop

SALA 2 – 12:30 – 17:45

Sesiune de Conferințe Specialitate Reumatologie 2
Coordonator: Codrina Ancuța

12:30 – 13:15 SIMPOZION SATELIT PFIZER – Opțiuni terapeutice avansate în artropatia psoriazică – Codrina ANCUȚA, Daniela OPRIS BELINSKI

13:15 – 14:45 BOALA PULMONARĂ INTERSTIȚIALĂ ÎN PATOLOGIA REUMATICĂ IMUN MEDIATĂ – MODUL 1, Moderatori: Codrina Ancuța, Daniela Belinski

  • 13:15 – 13:35 Boala interstițială pulmonară în patologia reumatică autoimună – repere patofiziologice și profil clinic – Codrina Ancuța;
  • 13:35 – 14:00 Afectarea pulmonară interstițială în sclerodermia sistemică – algoritm diagnostic și monitorizare – Daniela Opris Belinski;
  • 14:00 – 14:25  Opțiuni terapeutice în boala pulmonară interstițială din sclerodermia sistemică – Cristina Pomîrleanu;
  • 14.25 -14.35 Sclerodemia sistemică, o provocare multidisciplinară, Case report – Alina Papadopol, Codrina Ancuța
  • 14:35 – 14:45 Afectarea pulmonară interstițială – opțiuni terapeutice, Case report –Bianca Grădinaru, Codrina Ancuța.
Pauză 14:45 – 15:00  

15:00 – 16:30 BOALA PULMONARĂ INTERSTIȚIALĂ ÎN PATOLOGIA REUMATICĂ IMUN MEDIATĂ – MODUL 2, Moderatori: Codrina Ancuța, Cristina Pomîrleanu

  • 15:00 – 15:30 Manifestari pulmonare în artrita reumatoidă – Luiza Petrariu
  • 15:30 – 16:00 Afectarea pulmonară interstițială în miozite: repere clinico-terapeutice în sindromul antisintetazic – Georgiana Strugariu

16:00 – 16:30 SIMPOZION SATELIT ROCHE – Terapia biologică în contextul bolii pulmonare interstițiale – Codrina ANCUȚA, Cristina POMÎRLEANU

16:30 – 17:15 SIMPOZION SATELIT NOVARTIS: Cosentyx in axSpA: Date din studii și din practica clinica – Codrina ANCUȚA, Mihai BOJINCA;

17:15 – 17:45 SIMPOZION SATELIT ABBVIE –  Inhibitorii de JAK – optiune terapeutică în artrita reumatoidă – Codrina ANCUȚA, Georgiana STRUGARIU.

MIERCURI, 24 Martie 2021

SALA 1 – 09:00 – 18:10

Sesiune Cazuri Clinice Cardiologie
Coordonator: Florin Mitu

Fiecare prezentare din sesiunea de cazuri clinice va avea o durată de maxim 7 minute, iar discuțiile ulterioare fiecărei prezentări vor avea o durată de maxim  2 minute. Organizatorii își rezervă dreptul de întrerupere a prezentării sau discuțiilor în cazul depășirii timpilor mentionați.   09:00 – 10:30 MODUL 1: Moderatori: Florin Mitu, Victorița Șorodoc, Irina Eșanu

  • Tipic și atipic în tromboembolismul venos  – Luminița Gina Vâță, Andrei Vâță, Victorița Șorodoc, Dumitrescu Gabriela, Raluca Haliga, Alexandr Ceasovschih, Ovidiu Rusalim Petriș, Oana Sîrbu, Alexandra Stoica, Mihai Constantin, Laurențiu Șorodoc – Clinica Medicală Internă II, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași;
  • Miozita infecțioasă: o provocare de diagnostic – Oana Sîrbu, Victorița Șorodoc, Alexandra Stoica, Alexandr Ceasovschih, Mihai Constantin, Gabriela Puha, Cristina Bologa, Cătălina Lionte, Laurențiu Șorodoc – Clinica Medicală Internă II, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași;
  • Provocări vechi și noi ale anticoagulării pacientului protezat valvular – Gabriela Dumitrescu, Luminița Vâță, Andrei Vâță,  Alexandra Ştefan, Daniela Crișu, Victorița Șorodoc, Cătălina Lionte, Alexandr Ceasovschih, Cristina Bologa, Alexandra Stoica, Laurențiu Şorodoc – Clinica Medicală Internă II, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași;
  •  Tromboembolismul pulmonar: doar vârful icebergului – Angela Maria Moloce, Cosmin Popescu, Viviana Onofrei – Clinica de Cardiologie, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași;
  • Între mit și realitate la pacientul cu afectare cardiovasculară – Diana Tatarciuc, Matei Eșanu, Oana Irina Gavril, Cringuța Paraschiv, Cristina Gavrilescu, Paloma Lascarache, Dragoș Munteanu, Irina Eșanu – Secția Clinică Medicină Internă, Spitalul Clinic Căi Ferate Iași, Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa”, Iași;
  • Două afecțiuni, o singură manifestare – Oana Irina Gavril, Diana Tatarciuc, Matei Eșanu, Cringuța Paraschiv, Cristina Gavrilescu, Paloma Lascarache, Dragoș Munteanu, Irina Eșanu – Secția Clinică Medicină Internă, Spitalul Clinic Căi Ferate Iași;
  • Necesitatea recuperării cardio-respiratorie în contextul infecției cu virusul SARS-CoV2 – Pricope Diana-Lavinia, Magda Mitu, Florin Mitu – Clinica de Recuperare Cardiovasculară, Spital Clinic de Recuperare Iași;
  • Terapia non-farmacologică în BPOC – Bianca Bîia,  Mihai Roca, Florin Mitu – Clinica de Recuperare Cardiovasculară, Spital Clinic de Recuperare Iași;
  • Abordarea interacțiunilor medicamentoase la pacientul cu patologie cardiacă și hepatică – Ștefania Teodora Duca, Adriana Ion, Radu Ștefan Miftode, Egidia Miftode, Irina Iuliana Costache – Clinica de Cardiologie, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași.
10:30 – 10:55 SIMPOZION PFIZER: Managementul pacientului cu fibrilație atrială
  • FIA de la diagnostic la ghiduri – Florin Mitu
  • Anticoagularea în practica clinică – Magda Leon-Constantin
Pauză 10:55 – 11:10

11:10 – 12:40 MODUL 2: Moderatori Florin Mitu, Radu A. Sascău, Ciprian Rezuș, , Magda Leon – Constantin

  • Rolul anticoagulării orale cronice într-un sindrom rar – Daniela Olaru, Oana Oancea, Florin Mitu – Clinica de Recuperare Cardiovasculară, Spital Clinic de Recuperare Iași;
  • Telangiectazia hemoragică ereditară – un risc cardiovascular inedit – Alice-Ioana Amagdalinei, Andriana Tîmbur, Mitu Magda, Florin Mitu –  Clinica de Recuperare Cardiovasculară, Spital Clinic de Recuperare Iași;
  • Pacientul diabetic cu boală multivasculară – Dan Alexandru Costache, Raluca Lazanu Onofrei, Gabriel Sandu, Oana-Adelina Toniță, Florin Mitu – Clinica de Recuperare Cardiovasculară, Spital Clinic de Recuperare Iași;
  • Un caz particular de hipertensiune arterială secundară la pacientul cu disecție de aortă  –  Laura Țăpoi, Amin Bazyani, Anca Dabija, Radu Sascău, Cristian Stătescu –  Clinica de Cardiologie Medicală,  IBCV „Prof. Dr.George I.M. Georgescu” Iași;
  • Moarte cardiacă subită – provocări terapeutice în cardiomiopatia hipertrofică – Narcis Tăbăcaru, , Radu Sascău, Dora Astratinei, Alexandru Bostan Cristian Stătescu – Clinica de Cardiologie Medicală,  IBCV „Prof. Dr.George I.M. Georgescu” Iași;
  • Un caz particular de afectare coronariană la o pacientă cu Boala Addison  – Laura Benchea, Mădălina Bostan, Cristian Stătescu, Radu Sascău – Clinica de Cardiologie Medicală,  IBCV „Prof. Dr.George I.M. Georgescu” Iași;
  • Importanța recuperării cardiovasculare la un pacient cu by-pass aorto-coronarian – Raluca Leonte, Rodica Radu, Cristian Stătescu, Radu Sascău –  Clinica de Cardiologie Medicală,  IBCV „Prof. Dr.George I.M. Georgescu” Iași;
  • O cauză aparent rară de tahicardie ventriculară – Alexandra Clement, Laura Țăpoi, Amin Bazyani, Radu Sascău, Cristian Stătescu –  Clinica de Cardiologie Medicală,  IBCV „Prof. Dr.George I.M. Georgescu” Iași;
  • Un caz rar de calcinosis universalis în cadrul sindromului overlap – Andra-Maria Mircea-Vicoveanu, Diana Popescu, Maria-Alexandra Burlui, Elena Rezuș, Ciprian Rezuș – Clinica Medicală III, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași; Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore  T. Popa”; Spitalul Clinic de Recuperare, Clinica I Reumatologie, Iași.
SIMPOZION NOVARTIS
12:40 – 13:00 ARNI, aliatul împotriva remodelării cardiace la pacientul cu ICFER – Florin Mitu
13:00 – 13:20 Pacientul eligibil pentru inițierea tratamentului cu ARNI. Când este momentul? Dan Iliescu
Pauză 13:20 – 13:55

13:55 – 15:25 MODUL 3: Moderatori Florin Mitu, Cristian Stătescu, Bogdan Mihai

  • Rolul imagisticii multimodale în managementul complicațiilor aritmice din sindroamele coronariene acute – Cristina Adam, Dragoș Marcu, Mara Boureanu, Carmen Pleșoianu, Dan Năstasă, Narcis Tăbăcaru, Dora Astratinei, Radu Sascău, Cristian Stătescu –  Clinica de Cardiologie Medicală,  IBCV „Prof. Dr.George I.M. Georgescu” Iași;
  • Provocări în managementul unui pacient cu dublă protezare aortică și mitrală – Ștefan Boca, Laura Benchea, Raluca Leonte, Mădălina Bostan, Amin Bazyani, Cristian Stătescu, Radu Sascău –  Clinica de Cardiologie Medicală,  IBCV „Prof. Dr.George I.M. Georgescu” Iași;
  • Provocări terapeutice în contextul aritmiei din cadrul cardiomiopatiei dilatative toxice  – Adriana-Maria Letoș, Șalaru Delia, Prisăcariu Cristina, Leonte Andreea, Tudurachi Bogdan Sorin, Radu Sascău, Cristian Stătescu – Clinica de Cardiologie Medicală,  IBCV „Prof. Dr.George I.M. Georgescu” Iași;
  • Rolul ecografiei de deformare în evaluarea funcțiilor cardiace la pacienții cu COVID-19 – Eduard Dabija, Mircea Balasanian, Liviu Macovei, Vlad Manuca, Ionut Iftincăi, Bogdan Moldoveanu, Grigore Tinică
  • Spontaneous closure of interventricular septal defect after an acute myocardial infarction – Paloma Lascarache, Irina Esanu, Cristina Gavrilescu, Cringuța Paraschiv, Dragoș Munteanu, Diana Tatarciuc, Irina Gavril, Liliana Moisii, Dragoș Negru –  Secția Clinică Medicină Internă, Spitalul Clinic Căi Ferate Iași;
  • Managementul diabetului zaharat tip 2 în prezența comorbidităților cardio-metabolice – Elena-Daniela Grigorescu, Georgiana Diana Cazac, Ana-Maria Popovici, Alina Onofriescu, Elena Luminița Butiuc, Cristina-Mihaela Lăcătușu, Bogdan-Mircea Mihai – Clinica Diabet și Nutriție, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași;
  • Utilizarea tehnicilor CGM în managementul diabetului zaharat tip 1 – Elena-Daniela Grigorescu, Georgiana Diana Cazac, Ana-Maria Popovici, Alina Onofriescu, Elena Luminița Butiuc, Bogdan-Mircea Mihai, Cristina-Mihaela Lăcătușu – Clinica Diabet și Nutriție, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași;
  • Abordarea unui pacient cu diabet zaharat și tumoră pancreatică – Ana-Maria Popovici, Elena-Daniela Grigorescu, Georgiana Diana Cazac, Alina Onofriescu, Vasile Fotea, Elena Andriescu, Bogdan-Mircea Mihai, Cristina-Mihaela Lăcătușu – Clinica Diabet și Nutriție, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași;
  • Diagnosticul diferențial al etiologiei diabetului zaharat în perioada pandemiei COVID-19 – Georgiana Diana Cazac, Elena-Daniela Grigorescu, Ana-Maria Popovici, Alina Onofriescu, Cristina-Mihaela Lăcătușu, Bogdan-Mircea Mihai –  Clinica Diabet și Nutriție, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași.
15:25 – 15:55 SIMPOZION SANOFI – Clopidogrel în actualitatea antiplachetară –  Daniela Crișu
Pauză 15:55 – 16:10

16:10 – 17:40 MODUL 4: Moderatori Florin Mitu, Antoniu Petriș, Ioana Alexa

  • La limita dintre normal și patologic în afectarea cardiovasculară – Angela Moloce, Loredana Clapa, Ovidiu Mitu, Mihai Ștefan Cristian Haba, Antoniu Petriș – Clinica de Cardiologie, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași;
  • Un caz rar de endocardită Loffler – Cristina Prisecariu, Loredana Clapa, Ovidiu Mitu, Mihai Ștefan Cristian Haba, Antoniu Petriș –  Clinica de Cardiologie, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași;
  • Cauza rară de cardiomiopatie restrictivă – Mihai Ștefan Cristian Haba, Loredana Clapa, Ovidiu Mitu, Antoniu Petriș. Cristian  – Clinica de Cardiologie, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași;
  • Ce poate ascunde o durere toracică atipică – Mirela Mihaela Mihalcia, Loredana Clapa, Ovidiu Mitu, Mihai Ștefan Cristian Haba, Antoniu Petriș –  Clinica de Cardiologie, Spitalul „Sf. Spiridon” Iași;
  • Tratamentul medicamentos la vârstnic – prieten sau dușman? – Raluca Brodocianu, Silvia Radu, Sabinne Țăranu, Ramona Ștefăniu, Adina Carmen Ilie – Clinica Geriatrie Gerontologie, Spital Clinic ”Dr. C.I. Parhon” Iași;
  • Complicație iatrogenă rară la vârstnic – hematom spontan de mușchi drept abdominal – Ana Maria Turcu, Raluca Brodocianu, Oana Bălan, Adina Carmen Ilie – Clinica Geriatrie Gerontologie, Spital Clinic ”Dr. C.I. Parhon” Iași;
  • Anemia – factor de prognostic negativ la vârstnicul cu insuficiență cardiacă – Silvia Radu, Oana Bălan, Ramona Ștefăniu, Ioana Sandu, Ioana Dana Alexa;
  • Importanța rezilienței în geriatrie – Oana Bălan, Silvia Radu, Ioana Sandu, Anca Iuliana Pîslaru – Clinica Geriatrie Gerontologie, Spital Clinic ”Dr. C.I. Parhon” Iași;
  • Sindromul coronarian acut – complicație a anemiei megaloblastice la vârstnic – Sabinne Țăranu,  Ana Maria Turcu, Raluca Brodocianu, Anca Iuliana Pîslaru – Clinica Geriatrie Gerontologie, Spital Clinic ”Dr. C.I. Parhon” Iași.
17:40 – 18:10 SIMPOZION BAYER: Protejează la timp pacienții cu FiA și comorbidități – Florin Mitu

SALA 2 – 09:00 – 15:00

Curs Audiologie: Managementul surdității la adult 
Coordonatori: Sebastian Cozma, Oana Bitere, Raluca Olariu

09:00 – 10:30 MODUL 1: Hipoacuzia la adult: de la cauze la diagnostic – Coordonator: Raluca Olariu

  • 09:00 – 09:10 Introducere în tematica și scopul cursului – Sebastian Cozma
  • 09:10 – 09:30 Etiologia hipoacuziilor la adulți – Oana Bitere
  • 09:30 – 10:00 Evaluarea auditivă prin audiometrie subiectivă – Raluca Olariu
  • 10:00 – 10:30 Metode de testare obiectivă în diagnosticului hipoacuziilor – Sebastian Cozma
Pauză 10:30 – 11:00

11:00 – 12:30 MODUL 2: Hipoacuzia la adult: strategii și soluții terapeutice în afecțiunile frecvente – Coordonator: Oana Bitere

  • 11:00 – 11:15 Surditatea brusc instalată și hipoacuziile tranzitorii – Raluca Olariu
  • 11:15 – 11:30 Patologia vestibulară asociată hipoacuziilor la adult – Oana Bitere
  • 11:30 – 11:40 Otospongioza – Raluca Olariu
  • 11:40 – 12:00 Protezarea auditivă convențională în tratamentul pierderilor de auz  – Sebastian Cozma
  • 12:00 – 12:10 Screeningul auditiv la vârstnic – Oana Bitere;
  • 12:10 – 12:30 Soluții de reabilitare auditivă prin proteze implantabile: implantul cohlear și protezele cu ancorare osoasă – Sebastian Cozma.
Pauză 12:30 – 13:30 

13:30 – 15:00 MODUL 3:  Hipoacuzia la adult: de la diagnostic la soluții – Coordonator: Sebastian Cozma

  • 13:30 – 14:00 Sesiunea de cazuri clinice I – Mădălina Georgescu – UMF ”Carol Davila” București;
  • 14:00 – 14:30 Sesiunea de cazuri clinice II – Violeta Necula – UMF ”Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca;
  • 14:30 – 15:00 Sesiunea de cazuri clinice III – Sebastian Cozma – UMF ”Grigore T Popa” Iași.

SALA 2 – 15:00 – 18:30

Curs ORL:  Noțiuni Fundamentale Chirurgie Endoscopică Rinosinusală
Coordonator: Cristian Mârţu

15:00 – 16:30 Curs teoretic – MODUL 1

  • 15:00 – 15:20 Anatomie rinosinusală – Cristian Mârțu
  • 15:20 – 15:40 Fiziologie rinosinusală – Corina Butnaru
  • 15:40 – 16:05 Imagistică în patologia rinosinusală – Danisia Haba
  • 16:05 – 16:30 Indicații chirurgicale endoscopice rinosinusale – Luminița Rădulescu
Pauză 16:30 – 17:00

17:00 – 18:30 – Curs practic – MODUL 2: Centrul de Simulare „Prof. Univ. Dr. Cristian Dragomir”

  • 17:00 – 17:15 Tehnici chirurgicale și alegerea instrumentarului potrivit – Dragoș Palade
  • 17:15 – 17:30 Montare și manipulare aparatură FESS – Bogdan Cobzeanu
  • 17:30 – 18:30 Demonstrație practică hands-on – Cristian Mârțu, Bogdan Cavaleriu

JOI, 25 Martie 2021

SALA 1 – 11:00 – 16:00

Sesiuni de Conferințe Specialitatea Reumatologie 1: Artrita psoriazică – Boala fără vârstă
Coordonator: Elena Rezuș

11:00 – 12:30 MODUL 1: Elena Rezuș, Luana Andreea Macovei

  • 11:00 – 11:20 Mecanisme patogenice în artropatia psoriazică – Alexandra Maria Burlui;
  • 11:20 – 11:40 Fațetele entezitei – artrita psoriazică – Elena Rezuș;
  • 11:40 – 12:00 Particularități clinice ale artritei psoriazice la copil – Anca Cardoneanu;
  • 12:00 – 12:20 Actualități în tratamentul artritei psoriazice la copil – Luana Andreea  Macovei.
Pauză 12:20 – 12:30

12:30 – 13:00 SIMPOZION ABBVIE: AP – Perspective diferite sau colaborare?  Laura Solovăstru, Elena Rezuș 

AP – la granita dintre dermatologie și reumatologie- perspectiva dermatologului – Laura Solovăstru

AP – la granita dintre dermatologie și reumatologie- perspectiva reumatologului – Elena Rezuș 

13:00 – 14:20 MODUL 2: Laura Solovăstru, Elena Rezuș

  • 13:00 – 13:20 Leziunile cutanate în psoriazisul vulgar și artropatic – Laura Solovăstru
  • 13:20 – 13:40 Manifestări clinice în artrita psoriazică la adult – Laura Cibotaru;
  • 13:40 – 14:00 Aspecte imagistice în artrita psoriazică la adult – Anca Costache;
  • 14:00 – 14:20 Recomandările EULAR în tratamentul artritei psoriazice la adult – Claudia Banu
Pauză 14:20 – 14:30

14:30 – 15:15 SIMPOZION NOVARTIS – De la studiile clinice la experiența clinică individuală – Andra Bălănescu, Elena Rezuș

15:15 – 16:00 SIMPOZION PFIZER

  • Inhibitorii JAK în tratamentul artritei reumatoide – ce ne spun datele din practica clinică? Cătălin Codreanu
  • Importanța alegerii terapeutice în APs pentru a obține un control mai bun al bolii: Elena Rezuș

SALA 2 – 09:00 – 11:00

Sesiune de Conferințe Specialitate ORL
Coordonator: Luminița Rădulescu
  • 09:00 – 09:10 Patologia tumorală a glandelor salivare și tratamentul chirurgical  – Cristi Mârțu, A. Zaharia, Bianca Enache, Gilda Danis, Diana Diaconu, Ioan Piftor, Dan Mârțu, Luminița Rădulescu
  • 09:10 – 09:20 Utilitatea laser CO2 în patologia laringiană – Cristi Mârțu, C. Guma, Marcela Sajin, Andreea Vasile-Sarcos, Daniela Sadovnic, Cristian Alexe, Vlad Cozma, Luminița Rădulescu
  • 09:20 – 09:30 Necesitatea tratamentului foniatric în disfoniile hiperfuncționale  – Corina Butnaru, Roxana Șerban, Luminița Rădulescu, Bogdan Cavaleriu
  • 09:30 – 09:40 Fiziopatogenia colesteatomului – recurenta/recidiva  – Roxana Șerban, Corina Butnaru, Luminița Rădulescu, Bogdan Cavaleriu
  • 09:40 – 09:50 Metode de evaluare a biofilmului bacterian la nivelul otomastoidian  – Vlad Cozma, Cristian Mârțu, Tatiana Meriacre, Oana Aștefanei, Alina Ivanov, Luminița Rădulescu
  • 09:50 – 10:00 Medicina de precizie  – Dan Mârțu, Cristian Mârțu, Adeline Cumpătă, Corina Butnaru, Luminița Rădulescu
  • 10:00 – 10:10 Traumatismele de bază de craniu – prezentare de caz  – Cristian Alexe, Maria Gherghel, Daniela Sadovnic, Doina Mărgineanu, Luminița Rădulescu
  • 10:10 – 10:20 Microbiologia otitelor medii la copil  – Oana Aștefanei, Alina Ivanov, Vlad Cozma, Cristian Mârțu, Bogdan Cobzeanu, Luminița Rădulescu
  • 10:20 – 10:30 Reabilitarea copiilor cu implant cochlear  – Tatiana Meriacre, Adeline Cumpătă, Corina Butnaru, Luminița Rădulescu
  • 10:30 – 10:40 Tumora glomică de ureche medie – prezentare de caz  – Bogdan Cobzeanu, Ioan Piftor, Olga Sergheevici, Lavinia Bișog
  • 10:40 – 10:50 Terapia genică în hipoacuzie  – Adeline Cumpătă, Cristian Mârțu, Ttatiana Meriacre, Bogdan Cobzeanu, Luminița Rădulescu

SALA 2 – 11:00-19:30

Sesiuni de Conferințe Specialitate Pneumologie: Reabilitarea pulmonară în era Covid-19
Coordonator: Paraschiva Postolache

11:00 – 13:00 MODUL 1

1. Societatea de Medici și Naturaliști din Iași și Revista Medico-Chirurgicală în era COVID-19 – Eugen Târcoveanu

2.Reabilitarea pulmonară în era COVID-19 – Paraschiva Postolache

3. Managementul simptomelor la pacientul post-Covid – Clementina-Doina  Cojocaru

4. Particularități clinico-biologice ale pacienților cu pneumonie COVID – 19 –  Clementina-Doina Cojocaru, Paraschiva Postolache;

5. Sechele pulmonare post-COVID: mit sau realitate? – Mihaela Cătălina Luca, Ioanea Hunea, Paraschiva Postolache, Florentina Popa, Andrei Vâță

6. Monitorizarea pacienților cu boli pulmonare cronice în timpul pandemiei SARS-CoV2: parametri și modalități de monitorizare –  Ștefan Sandulache, Constantin Ghimus, Paraschiva Postolache

Pauză 13:00 – 13:15

 

13:15 – 15:15 MODUL 2

7. Rolul reabilitării pulmonare post COVID-19 – de la teorie la rezultate – Mantea Ana-Maria, Paraschiva Postolache

8. SIMPOZION BERLIN CHEMIE: Reabilitarea pulmonară în BPOC în contextul actual- Paraschiva Postolache (15 min)

9. Aplicarea tehnologiei în reabilitarea respiratorie – Alina Croitoru, Daniela Jipa, Sonia Pisica

10. Terapia cu Duoresp – device inovator in administrarea inhalatorie la pacientii cu astm bronsic si BPOC – Paraschiva Postolache

11. Forspiro – un singur dispozitiv, două soluții terapeutice pentru pacienții cu astm bronsic și BPOC – Conf. Univ. Dr. Paraschiva Postolache

12. Oxigenoterapia la pacienții cu afecțiuni pulmonare cronice și status post-COVID-19 – Paraschiva Postolache, Constantin Ghimus, Ștefan Sandulache

Pauză 15:15 – 15:30

 

15:30 – 17:30 MODUL 3

13. Reabilitarea pulmonară post-infecție SARS-CoV2 în bronhopneumopatia obstructivă cronică – Prezentare de caz –  Ștefan Sandulache, Paraschiva Postolache

14. Pensionarea de invaliditate în boala COVID-19 – Ioana Soare

15. Bodypletismografia pulmonară – principii și utilizări clinice – Paraschiva Postolache, Bioinginer medical Lăcătuși Cristina- Petronela, Std Sandu Ștefan, Std. Onceanu Vlad, Std. Botezatu Iustina

16. Explorarea funcțională respiratorie a pacienților post-COVID-19 prin DLCO  – Paraschiva Postolache, Bioinginer medical Lăcătuşi Cristina-Petronela, Cojocaru Clementina-Doina, Std. Gherasim Andrei, Std. Popescu Laura Andreea

17. Măsurarea compoziției corporale folosind metoda densitometrică –  Paraschiva Postolache, Bioinginer medical Lăcătuşi Cristina- Petronela, Std. Neamțu Cristina, Std. Sandu Rebeca Emanuela, Std. Ploscaru Teodora

18. Evaluarea testului de mers de 6 minute la pacienții post-COVID-19 –  Paraschiva Postolache, Kt. Chelariu Liliana, Std. Plăcintă Raluca Maria, Std. Musteață Cătălina

Pauză 17:30 – 17:45

 

17:45 – 19:30 MODUL 4

19. Antrenamentul musculaturii respiratorii la pacienții cu afecțiuni respiratorii cronice –  Paraschiva Postolache, Chelariu Liliana, Std. Florica Diana Ioana, Std. Rusu  Raluca Gabriela

20. Kinetoterapia respiratorie la pacienții post-COVID-19 – Paraschiva Postolache, Chelariu Liliana, Std. Creimer Raluca Natalia, Std. Pahome Andreea Ionela

21. Tehnici manuale utilizate în recuperarea respiratorie post COVID-19 – Cătălin Ionițe,  Iustina Condurache, Mariana Rotariu

22. Recuperare respiratorie la domiciliu – aplicații practice – Condurache Iustina, Ioniţă – Achiţei Mariana Cristina,  Ionițe Cătălin, Rotariu Mariana

23. Discuții și concluzii – Paraschiva Postolache.

VINERI, 26 Martie 2021

SALA 1 – 09:00-18:50

Sesiuni de Conferințe Specialitatea Neurologie
Coordonator: Doru Baltag

09:00 – 10:30 MODUL 1: Boli demielinizante

  • 09:00 – 09:10 Caz rar de asociere a două boli autoimune – sindrom antifosfolipidic și boala din spectrul neuromielitei optice – Larisa Hohan, Irina Olaru, Maria Spoială, Georgiana Apostol, Elena Rezuș, Daniel Alexa
  • 09:10 – 09:20 Terapia blocantă de TNF alfa și patologia demielinizantă a sistemului nervos central și periferic – Cezara Bobric, Roxana Troașe, Tudor Genes, Ionuț Chirap-Mitulschi, Doru Baltag
  • 09:20 – 09:30 Neurofilamentele – nou biomarker în monitorizarea pacienților cu scleroză multiplă – Alina Săcărescu
  • 09:30 – 09:40 Scleroza multiplă primar progresivă – de la diagnostic la tratament – Adelina Soveja, Alexandrina Rotar
  • 09:40 – 09:50 Corelații și particularități la caz pentru afecțiunile din spectrul CIDP-like – Dorin Antal, Lenuța Bârsanu
  • 09:50 – 10:00 Tratamentul cu Natalizumab: efecte adverse precoce și complicații tardive – Marc Stoica, Oana Ungureanu, Claudia Dumea, Cristina Grosu

10:00 – 10:30 SIMPOZION MERCK: Mavenclad for highly active relapsing multiple sclerosis – Cristina Grosu

Pauză 10:30 – 11:00

11:00 – 12:30 MODUL 2: Varia

  • 11:00 – 11:30 Boala Parkinson dintr-o altă perspectivă –  Aurora Constantinescu
  • 11:30 – 12:00 Erori de diagnostic – cazuri din colecția personală – Valentin Bohotin – practicien hospitalier, CH Chartres

12:00 – 12:30 SIMPOZION IPSEN: Tratamentul cu toxina botulinică în distonia cervicală – Cristina Grosu

Pauză 12:30 – 13:30

13:30 – 15:05 MODUL 3: Varia

13:30-13:45 SIMPOZION EVER NEURO PHARMA: Actualități ȋn tratamentul accidentului vascular cerebral – mecanismele recuperării neuromotorii și cognitive –  Daniel Alexa

  • 13:45 – 13:55 Strategii terapeutice în migrenă – Alexandra Romanov;
  • 13:55 – 14:05 Debut rar în scleroza multiplă – Oana Ungureanu, Claudia Dumea, Marc Stoica, Cristina Grosu;
  • 14:05 – 14:15 Afectarea cognitivă în scleroză multiplă – Silvia Bulai, Bogdan Ignat;
  • 14:15 – 14:25 Evaluarea combinată PEV-OCT la pacientii cu scleroză multiplă și disfuncții vizuale – Doru Baltag, Ioan Alexandru Chirap Mitulschi, Tudor Genes, Cezara Bobric, Roxana Troașe, Andreea Ciapa;
  • 14:25 – 14:35 Particularități în encefalita autoimună – Dragoș Spânu;

14:35 – 15:05 SIMPOZION ROCHE: Ocrevus – actualități ȋn terapia sclerozei multiple – Daniel Alexa, Irinel Rășcanu

Pauză 15:05 – 15:30

15:30 – 16:45 MODUL 4: Vascular

15:30 – 15:45  SIMPOZION PFIZER – Anticoagularea de la concepte  teoretice la practica clinică – Cristina Grosu 

  • 15:45 – 15:55 Tromboza venoasă cerebrală – o urgență neurologică – Thomas Schreiner, Alexandrina Rotar;
  • 15:55 – 16:05 Manifestări neurologice ale sindromului anticorpilor antifosfolipidici – Tudor Genes, Cezara Bobric, Roxana Troașe, Ioan-Alexandru Chirap Mitulschi, Doru Baltag, Ciprian Rezuș
  • 16:05 – 16:15 Utilizarea terapiei cu oglinda în recuperarea funcției membrului superior după accident vascular cerebral – Ioan-Alexandru Chirap-Mitulschi, Cezara Bobric, Roxana Troașe, Tudor Genes, Doru Baltag

16:15 – 16:45 SIMPOZION SANOFI GENZYME: Tratamentul cu teriflunomidă în scleroza multiplă – consecvență de la studiile clinice randomizate la datele din lumea reală – Cristina Băetu

Pauză 16:45 – 17:30

17:30 – 18:50 MODUL 5: COVID și vascular

  • 17:30 – 17:40 COVID 19 și boli neuromusculare – riscuri, complicații potențiale și management – Iulia Temușco, Mihaela Efremov, Irinel Rășcanu
  • 17:40 – 17:50 Sindromul Guillain Barre asociat infecției cu COVID 19 – Daniela Luca, Mihaela Efremov, Irinel Rășcanu
  • 17:50 – 18:00 Impactul infecției cu SARS COV-2 asupra pacienților cu scleroză multiplă – Roxana Troașe, Cezara Bobric, Tudor Genes, Ionuț  Chirap-Mitulschi, Doru Baltag

18:00 – 18:30 SIMPOZION NOVARTIS – Datele de tip RWE confirmă beneficiile GILENYA la pacienții cu Scleroză Multiplă recurent-remisivă  – Daniel Alexa

18:30 – 18:50 SIMPOZION PFIZER –  Amiloidoza familială cu transtiretină, afecțiune cameleonică cu puternice urmări medicale și sociale  – Daniela Neagu, Suceava 

SALA 2 – 08:30 – 17:30

Curs ORL:  Noțiuni fundamentale în chirurgia osului temporal
Coordonator: Luminița Rădulescu

08:30 – 10:00 Curs teoretic – MODUL 1

  • 08:30 – 09:00 – Anatomia urechii – Corina Butnaru;
  • 09:00 – 09:30 – Fiziologia urechii – Oana Bitere-Popa;
  • 09:30 – 10:00 – Imagistica ȋn patologia otică – Danisia Haba.
Pauză 10:00 – 10:30

10:30 – 12:30 – Curs teoretic- MODUL 2

  • Indicatiile chirurgiei otologice – Cristian Mârțu;
  • Tehnici chirurgicale utilizate în patologia otică – Luminița Rădulescu;
  • Complicațiile chirurgiei otologice și evitarea lor –  Bogdan Cobzeanu.
12:30 – 13:30 – Pauză de masă

13:30 – 17:30 – Curs practic – MODUL 3: Centrul de Simulare „Prof. Univ. Dr. Cristian Dragomir”

  • 13:30 – 16:30 – Hand on – Luminița Rădulescu, Cristian Mârțu;
  • 16:30 – 17:30 – Discuții, seminar final, concluzii & închiderea evenimentului.

SALA 2 – 13:30 – 17:00 

Sesiuni de Conferințe Specialitate Medicina Muncii:Efecte neurotoxice centrale și periferice în expunerea ocupațională la solvenți organici 
Coordonator: Veronica Oprea

13:30 – 15:00 CURS: Neurotoxicitatea solvenților organici pattern etiopatogenic: Veronica Oprea

Pauză 15:00 – 15:30 

15:30 – 17:00 MODUL 2

  • 15:30 – 15:45 Locuri de muncă, profesii și tehnologii cu expunere la solvenți organici: Bogdan Mihail Diaconescu, Loredana Nicoleta Hilițanu, Dalila Arbune, Irina Luciana Gurzu;
  • 15:45 – 16:00 Prevalența manifestărilor neurotoxice de etiologie ocupațională: Loredana Nicoleta Hilițanu, Veronica Oprea, Bogdan Mihail Diaconescu, Irina Luciana Gurzu;
  • 16:00 – 16:15 Efecte neurotoxice cumulative în expunerea la solvenți organici și metale grele: Irina Luciana Gurzu, Loredana Nicoleta Hilițanu, Bogdan Mihail Diaconescu, Bogdan Gurzu;
  • 16:15 – 16:30 Hepatotoxicitatea hidrocarburilor clorurate- efecte subsecvente neuro toxice: Loredana Nicoleta Hilitanu, Dalila Arbune, Irina Luciana Gurzu, Veronica Oprea, Bogdan Mihail Diaconescu;
  • 16:30 – 16:45 Efecte hematotoxice și cancerigene ale hidrocarburilor aromatice: Irina Luciana Gurzu, Miruna Zbarcea, Mihaela Miron, Nicoleta Hilițanu, Bogdan Mihail Diaconescu, Bogdan Gurzu;
  • 16:45 – 17:00: Managementul expunerii la solvenți organici: Veronica Oprea, Bogdan Mihail Diaconescu, Irina Luciana Gurzu,  Loredana Nicoleta Hilițanu.
SÂMBĂTĂ, 27 Martie 2021

 

SALA 1 – 09:00 – 15:00

Sesiuni de Conferințe Specialitate Ortopedie-Traumatologie
Coordonator: Paul-Dan Sîrbu

 

09:00 – 10:30 Conferinte Modul 1: Actualități în traumatologie, Moderatori : Wilhelm Friedl, Ștefan Cristea, Ovidiu Alexa

  • 09:00 – 09:15 Posibilitățile de reconstrucție ale fracturilor articulare și periarticulare – Wilhelm Friedl, Germania
  • 09:15 – 09:30 Instabilitățile multiligamentare ale genunchiului; algoritm de tratament – Florin Ramadani, Austria
  • 09:30 – 09:45 Sutura reconstrucție protejată a rupturii de ligament încrucișat  Ștefan Cristea, V. Georgeanu, Fl. Groseanu, D. Gheorghe, C. Dragomirescu, A. Vasile, St. Cuculici
  • 09:45 – 10:00 Actualități în tratamentul fracturilor deschise – Ovidiu Alexa
  • 10:00 – 10:15 Actualități în tratamentul fracturilor de șold – Ștefan Cristea, V. Georgeanu, Fl. Groseanu, R. Visan, D. Gheorghe, C. Dragomirescu, A. Vasile, St. Cuculici
  • 10:15 – 10:30 Hemiartroplastia umărului în fracturile complexe ale humerusului proximal. Este o alternativă viabilă?  Paul-Dan Sîrbu
10:30 – 10:45 – Pauză

10:45 – 12:15 Conferinte Modul 2: Ortopedie, Moderatori : Florin Ramadani, Radu Rădulescu, Dan Grecu

  • 10:45 – 11:00 – Protezarea gleznei și tratamentul complicațiilor protezării – Florin Ramadani, Austria
  • 11:00 – 11:15 – Fracturile periprotetice ale femurului-  Wilhelm Friedl, Germania
  • 11:15 – 11:30 – Infecția artroplastiei totale de genunchi: prevenție și strategii de tratament- Radu Rădulescu
  • 11:30 – 11:45 – Proteza totală de genunchi. Cu sau fară resurfactarea rotulei? – Dan Grecu
  • 11:45 – 12:00 – Rolul Artrolizei Artroscopice în Redoarea Articulară post Artroplastie Totală de Genunchi – Horea Benea
  • 12:00 – 12:15 – Tehnici Chirurgicale și Rezultate în Tratamentul Leziunilor de Cartilaj ale Genunchiului – Horea Benea

12:15 – 12:45 SIMPOZION STRYKER:  Mako SmartRobotics™:  chirurgie ortopedică asistată robotic / Mako SmartRobotics™: robotics in total joint arthroplasty – Prof. N. Reha Tandoğan, M.D, Cankaya Orthopedics, Ankara, Turkey

12:45 -13:00 SIMPOZION FITERMAN PHARMA: Boost pentru articulații sănătoase – Fleximobil Colagen Boost – Adriana Nitescu

Pauză 13:00 – 13:15 

13:15 – 14:45 Conferinte Modul 3: Ortopedie-Traumatologie, Moderatori : Horea Benea, Liliana Savin, Bogdan Veliceasa

  • 13:15 – 13:30 – Tratamentul fracturilor acetabulare cu placă Omega – Bogdan Veliceasa, Alexandru Filip, Ovidiu Alexa
  • 13:30 – 13:45 – Tumoră sau infecție la un pacient cu maladie congenitală?  Liliana Savin, Adriana Neagu, Samaranda Miu, Gabriela Dorohoi
  • 13:45 – 13:52 – Condrom extrascheletic al genunchiului cu localizare atipicăAdriana Neagu, Liliana Savin, Adrian Bețisor, Alin Nicodin, Paul-Dan Sîrbu
  • 13:52 – 13:59 – Pseudartroza rotuliană – Constantin Iancu, Daniel Ciupilan, George Enescu, Octavian Lunguleac
  • 13:59 – 14:06 – Luxațiile trans-scafo-retro-lunare. Cazuri și particularități – Bogdan Florin Puha, Teodor Stefan Gheorghevici, Manuela-Gabi Poroh
  • 14:06 – 14:13 – Primul ajutor în fracturile inelului pelvin  – Claudiu Carp, Bogdan Veliceasa, Alexandru Filip, Ovidiu Alexa
  • 14:13 – 14:20 – Fractura de omoplat și modalităti de tratament: prezentare de vaz și review a datelor din literatură – Iustin Antonescu, Ștefan Tîrnovanu
  • 14:20 – 14:27 – Fractura etajată a membrului superior – Alexandru Filip, Bogdan Veliceasa, Ovidiu Alexa
  • 14:27 – 14:34 – Tehnici de reconstrucție după  rezecția chistului osos anevrismal de la nivelul metatarsianului- prezentare de caz – Dragos Popescu, Awad Dmour, Ioan Petcu
  • 14:34 – 14:41 – Fractura avulsie a ligamentului încrucișat anterior – opțiuni terapeutice – Victor Fetcu, Dan Cionca
  • 14:41 – 14:45 – Concluzii sesiune.

SALA 2 – 09:00 – 14:00

Sesiune de Conferințe Fizioterapie

MODUL I –  09.00 – 11.00 Partea 1: Moderatori:Elena Nechifor, Ilona-Alexandra Nițică;

  • 09:00-09:30 – ”Stimularea oro-facială la copiii cu IMC”, Prof. CFM Principal dr.
    CACIULAN ELENA Președinte al Colegiului Fizioterapeuților din România și
    Fizioterapeut DANA NICOLETA MARIN;
  • 09:30-10:00 – ”Evaluarea fizioterapeutică corectă a durerii de șold postero-laterale pentru alegerea tratamentului adecvat. Sciatalgie vs coxartroza – studiu de caz”, Kinetoterapeut dr. DANIELA STANCA Președinte Colegiul Fizioterapeuților din România Bucuresti-Ilfov;
  • 10:00-10:30 – ”Noutăți în domeniul echipamentelor pentru monitorizarea și recuperarea membrului superior dupa AVC (New developed equipment to improve upper limb rehabilitation in stroke people)” , Conf. Dr. Ing. MARIAN-SILVIU POBONORIUC Universitatea Tehnică ”Gheorghe Asachi” din Iaşi;
  • 10:30-11:00 – ”Introducere și Instruire în evaluarea procesului de recuperare fizică medicală a pacienților cu sindrom algic paravertebral, pe baza utilizării chestionarului specializat – „Potapenco Roman Questionnaire”(P.R.Q)” , Kt.Terapeut Manual Drd. ROMAN POTAPENCO – Preşedinte A.P.K.T.M. ”MediKinetica” Chişinău Moldova;
    Pauză 11:00 – 12:00
    MODUL II –  12.00 – 15.00 Partea a 2 a: Moderatori: Elena Nechifor, Ilona-Alexandra Nițică;
  • 12:00-12:30 – ”Osteofitoza vertebrală lombară – noi perspective în abordarea
    fizioterapeutică” , Fizioterapeut Drd. ONU ILIE;
  • 12:30-13:00 – ”Mirror Therapy – Terapia în oglindă” , Conf. Dr. MARIANA ROTARIU
    Universitatea de Medicină și Farmacie Grigore T. Popa din Iași;
  • 13:00-13:30 – ”Abordarea și tratamentul tendinopatiilor. – E momentul sa tratam Kurtosul nu gaura.”, Fizioterapeut, Specialist OMT ANDREI GHEORGHIU;
  • 13:30-14:00 – ”Scolioza idiopatică și durerea de spate. Cauzalitate sau coincidență?” , Fizioterapeut, Specialist OMT BOGDAN IOAN GOGA;
  • 14:00-14:30 – ”Utilizarea realității virtuale asupra controlului durerii în timpul mobilizărilor articulare în programul de kinetoterapie” , Fizioterapeut CIPRIAN
    GOSPODIN;
  • 14:30-15:00 – ”Ciclismul de la hobby la performanță. Rolul fizioterapeutului în viața
    ciclistului!”, Asis. Univ. Dr. ALIN BURILEANU;