PROGRAM PRELIMINAR CONFERINŢĂ

23 Martie 2020, Amfiteatrul “Conf. Dr. E. Nemţeanu”, Spitalul Clinic de Recuperare Iasi

Specialitate: Recuperare, medicină fizică şi balneologie

 

CALITATE ȊN RECUPERARE

Coordonator: Georgeta ZUGRAVU

13:00-14:30 Modul 1

13:00-13.15 Leziunile vertebro-medulare – provocare clinică multidisciplinară şi impact socio-economic important – Cornelia GUGUIANU, Ioana BENEA, Alina MOMANU 

13:15-13:30 Aspecte complexe în prevenţia şi managementul terapeutic al complicaţiilor asociate leziunilor vertebro-medulare – Laura Marieta ALEXA, Andreea IONIȚĂ, Raluca Oana BÂRZOI

13:30-13:45 Plurivalenţa abordărilor terapeutice a pacientului cu leziune vertebro-medulară în vederea reducerii dizabilităţii şi reintegrării socio-profesionale  – Raluca Oana BÂRZOI, Irene GROSU, Laura Marieta ALEXA

13:45-14:05 Îngrijirea pacienţilor cu durere lombară joasă: principii şi set minim de date – Irina CUIBARU

14:05-14:15 Discuţii

14:15-14:30 Simpozion ROPHARMA

 

14:30 – 16:00  Pauză

 

16:00 – 17:30 Modul 2

16:00-16:15 Standarde de îngrijire clinică în artroza genunchiului – Iulia ARBUNE

16:15-16:30 Abordare multidisciplinară în managementul pacientului cu Spondilită anchilozantă: recuperarea afectării ţesuturilor moi – Georgeta ZUGRAVU

16:30-16:45 Audit clinic în recuperarea postchirurgia şoldului: provocări – Smaranda MIU

16:45-17:00 Eveniment advers – EAAAM – Prezentare de caz – Georgeta Florentina URSU

17:00-17:30 Jurisprudenţa în relaţia medic-pacient – Andrei NANU

 

 

24 Martie 2020, Sala Chopin, Palas Congress Hall Iaşi

Specialitate: Cardiologie

RECUPERAREA CARDIOVASCULARĂ: CINE? CÂND? UNDE?

Coordonator: Florin MITU

9:00 – 10:30 Modul 1 – Indicațiile și evaluarea pacientilor în programele de recuperare cardio- vasculară

  1. Indicații recuperării cv – Florin MITU
  2. Testarea de efort – Mihai ROCA
  3. Rolul ecocardiografiei – Radu SASCĂU
  4. Ecografia de strain ȋn cardiopatia ischemică – Eduard DABIJA
  5. Monitorizarea Holter, ABPM – sunt utile în recuperare? – Teodor VASILCU

10:30 – 11:15 Simpozion NOVARTIS: Anul 2020 – un punct de cotitură în tratamentul insuficienței cardiace

Tratamentul insuficienței cardiace cu fracție de ejecție redusă – părerea experților – Florin MITU

Tratamentul insuficienței cardiace  –  dovezi din practica clinică – D. ILIESCU

 

11:15 – 11:30 Pauză cafea

 

11:30 – 13:00 Modul 2 – Metodologia recuperării, Unde se efectuează recuperarea?

  1. Metodologia recuperării cv actuale – Magda MITU
  2. Tipuri de programe de recuperare în bolile cv – Magda LEON
  3. Recuperarea ambulatorie: când, cum, unde? – Corina DIMA-COZMA
  4. Recuperarea instituționalizată – este necesară? – Alexandra MAȘTALERU
  5. Telereabilitarea – o soluție viitoare? – Radu GAVRIL
  6. Un model de recuperare cardiovasculară în România – modelul Covasna – Mihaela SUCEVEANU, Puiu SUCEVEANU

 

13:00 – 13:30 Simpozion PFIZER: Noutăți în terapia anticoagulantă – Florin MITU

Managementul pacientului cu fibrilația atrială nonvalvulară – Delia ŞALARU

Tromboembolismul venos între tratament si prevenție – Ovidiu MITU

13:30 – 14:00 Simpozion SANOFI: Enoxaparina in managementul SCA – Florin MITU 

 

14:00 – 14:45 Pauză prânz

 

14:45 – 16:15  Modul 3 – Recuparea în situații speciale

  1. Recuperarea în boala coronariană – particularități – Florin MITU
  2. Recuperarea la pacienții valvularii pre şi post protezare valvulară – Andra OANCEA
  3. Recuperarea la pacienții cu afecțiuni periferice (AOMI, IVC) – Robert NEGRU
  4. Recuperarea în HTA – Alexandra JITARU
  5. Recuperarea la pacienții cu IC – Magda MITU
  6. Recuperarea la pacienții cu device-uri şi stimulatoare cardiace – Mădălina CHIORĂSCU
  7. Recuperarea vârstnicului cu afecțiuni cardiovasculare – Maura FELEA
  8. Recuperarea pacientului cu sindrom metabolic – Clementina COJOCARU

 

16:15 – 16:30 Simpozion ZENTIVA: Utilitatea telmisartanului în practica clinică – Florin MITU

16:30 – 16:45 Simpozion BERLIN CHEMIE: Rolul combinațiilor fixe în tratamentul HTA -Florin MITU

 

16:45 – 17:00 Pauză cafea

 

 17:00 – 18:30 Modul 4 – Rolul echipei în recuperare

  1. Rolul testării psihologice şi psihoterapia în recuperarea cv – Oana BUNESCU
  2. Rolul nutriționistului – Lidia GRAUR
  3. Rolul kinetoterapeutului – Ștefan CHIRILĂ, Ioana MARDARE, Alexandru MIHĂILĂ
  4. Echipa multidisciplinară în recuperare – rolul cardiologului – Florin MITU
  5. Echipa multidisciplinară în recuperare – rolul intervenționistului – Alex BURLACU
  6. Echipa multidisciplinară în recuperare – rolul chirurgului – Grigore TINICĂ

 

 

24 Martie 2020, Sala Vivaldi, Palas Congress Hall Iaşi

Specialitate: Pneumologie

REABILITAREA PULMONARĂ, SALINOTERAPIA ŞI CLIMATOTERAPIA

Coordonator: Paraschiva POSTOLACHE

11:00-12:30 Modul 1

  1. Reabilitarea respiratorie: cine, când, unde? Paraschiva POSTOLACHE
  2. Tehnici de reabilitare pulmonară în BPOC- actualizare 2020 – Ana-Maria MANTEA, Paraschiva POSTOLACHE
  3. Actualităţi în diagnosticul şi managementul BPOC: GOLD 2020 – Paraschiva POSTOLACHE
  4. Evaluarea clinică a consumului şi dependenţei de tutun la pacienţii cu BPOC incluşi în programul de reabilitare respiratory – Clementina-Doina COJOCARU, Paraschiva POSTOLACHE
  5. Consecinţele exacerbării în BPOC: exacerbarea, cel mai bun predictor al viitoarelor exacerbări – Paraschiva
  6. Terapia ocupațională în salină – Mariana ROTARIU

12:30 – 12:45 Simpozion BERLIN CHEMIE: Tratamentul pacientului cu BPOC în lumina noilor ghiduri – Paraschiva POSTOLACHE

12:45 – 13:30 Pauză

 

13:30 – 15:30 Modul 2

Speleoterapia şi reabilitarea respiratorie – Paraschiva POSTOLACHE, Clementina-Doina COJOCARU                         

Abordarea cutiei toracice prin intermediul terapiei manuale în vederea îmbunătățirii capacității respiratorii – Cătălin IONIŢE

Climatoterapia şi reabilitarea respiratorie – Paraschiva POSTOLACHE, Clementina-Doina COJOCARU                     

Recuperarea respiratorie în malformaţiile congenitale ale toracelui – prezentare de caz – Diana BIVOL, Paraschiva POSTOLACHE                                                                                                                                                                 

Metoda densitometrică – standardul de aur pentru măsurarea compoziției corpului uman – Paraschiva POSTOLACHE, Cristina Petronela LACATUŞI, Iulia-Cătălina BRANEA, Andreea CHIRILĂ, Simona SAVOIA

Bodypletismografia – principii și utilizări clinice – Paraschiva POSTOLACHE, Cristina Petronela LACATUŞI, Anamaria CIOCODEI, Roxana-Elena UNGURAŞU, Larisa LEOREANU, Andreia FULGA

Kinetoterapia în recuperarea pacienţilor cu astm bronsic – Liliana CHELARIU, Paraschiva POSTOLACHE, Roxana CHELARIU, Madalina MARIAN

Kinetoterapia în BPOC – Liliana CHELARIU, Paraschiva POSTOLACHE, Gabriela ANTOCHI, Fiviana IACOBESCU, Mădălina DIACONU

Antrenamentul musculaturii respiratorii la pacienţii cu afecţiuni respiratorii cornice: Liliana CHELARIU, Paraschiva POSTOLACHE, Mihaela MARCU, Claudia BONTAŞ, Cristiana IOSUB

Discuţii, concluzii: Paraschiva POSTOLACHE

 

 

25 Martie 2020, Sala Chopin, Palas Congress Hall Iaşi

Specialitate: Cardiologie + Reumatologie + Medicina muncii

SESIUNE REZIDENŢI

Coordonator: Florin MITU

 

Moderatori: Florin MITU, Adrian COVIC, Antoniu PETRIȘ, Ciprian REZUȘ, Corina Lucia DIMA-COZMA, Cristian STĂTESCU

9:30- 11:00 Modul 1

  1. Sindromul Wellens – Diagnosticul ce poate salva o viață – Andrei DRUGESCU, Radu GAVRIL, Teodor VASILCU, Florin MITU
  2. Particularități ale insuficienței cardiace la pacientul geriatric cu multiple comorbidități – Ana Maria TURCU, Ona Diana BĂLAN, Raluca Brodoceanu, Adina Carmen ILIE, Ioana Dana ALEXA, Florin MITU
  3. Infarct miocardic – descoperire fortuită? – Andreea COLESSA, Oana-Camelia PALADE, Iuliana BOBOC, Madalina NIȚA, Silvia CHIRIAC, Florin MITU
  4. Sindrom Wellens – Loreta Dolores IFTINCHI, Andra OANCEA, Razan Al NAMAT, Amin BAZYANI, Maria Magdalena LEON-CONSTANTIN, Florin MITU
  5. Complicații cardiovasculare în contextul unei patologii autoimune – Ana – Karina GÎLCA, Magda Valeria MITU, Dana MÎNDRU, Vasile DRUG, Florin MITU
  6. Cu mască/fără mască: anticoagulare și neoplasm digestive – Ioana Alexandra NEAGUVictorița ȘORODOC, Cătălina LIONTE, Mihai CONSTANTIN, Anca MUNTEANU, Laurențiu ȘORODOC
  7. Hiponatremie severă, provocări de diagnostic – Oana SÎRBU,  Victorița ȘORODOC, Laura TOFEI, Alexandra STOICA, Alexandr CEASOVSCHIH, Raluca HALIGA, Laurențiu ȘORODOC

 

11:00 – 11:15 Pauză

 

11:15 – 12:45 Modul 2

  1. Asociere inedită: sclerodermie sistemică – artită psoriazică – Valentina SORGOT, Clementina COJOCARU, Cristina POMÎRLEANU
  2. GEPA ANCA-negativă cu afectare cardiacă – provocari în practica clinică – Inga AGAFITI, Diana CAIA, Anca MUNTEANU, Bianca BURAGA, Codrina ANCUȚA
  3. Boala Still a adultului refractară la tratament – Daniela PETRIUC, Alina PAPADOPOL, Codrina ANCUȚA
  4. Provocari terapeutice post-interventionale la pacientii cu diabet zaharat tip 1 – Cristina ADAM, Bogdan ARTENE, Mara BOUREANU, Marius ADOAMNEI, Radu SASCĂU, Cristian STĂTESCU
  5. Provocări de diagnostic într-o cardiomiopatie infiltrativă – Alexandra CLEMENT, Carina URECHE, Radu SASCĂU, Cristian STĂTESCU
  6. Un caz particular de cardiomiopatie hipertrofică – Alexandra CLEMENT, Radu A. SASCĂU, Laura ȚĂPOI, Carina URECHE, Larisa ANGHEL, Cristian STĂTESCU
  7. Breaking News: Infarctul Miocardic s-a îmbolnăvit – Dan URSU, Carmen PLEȘOIANU, Amin BAZYANI, Cristina ADAM, Daniel GAFIȚESCU, Magda MITU, Florin MITU, Cristian STĂTESCU
  8. Pacientul cu insuficiență cardiacă – dincolo de limita ghidurilor – Narcis TĂBĂCARU, Dora ASTRATIEI, Alex BOSTON, Radu SASCĂU, Cristian STĂTESCU

 

12:45 – 13:00 Simpozion BIOFARM: “Toate’s vechi și noi sunt toate ” in profilaxia antitrombotice – Irina Iuliana COSTACHE

 

13:00 – 13:45 Pauză

 

13:45 – 15:15 Modul 3

  1. Tratamentul maximal la pacientul cu insuficiență cardiacă – limite și posibilități – Cosmina Elena CIOBANU, Ovidiu MITU, Dan TESLOIANU, Ionuț TUDORANCEA, Mihai Ștefan Cristian HABA, Antoniu Octavian PETRIȘ
  2. Dileme terapeutice la pacientul cu trombembolism venos recurent și trombocitopenie severă – Mirela MIHALCEA, Georgiana POPÂRLAN, Ovidiu MITU, Radu MIFTODE, Irina Iuliana COSTACHE, Antoniu Octavian PETRIȘ
  3. Ce poate ascunde cordul unui sportiv ? – Lucia GUȘA, Irina Iuliana COSTACHE
  4. Afectarea plurivasculară– importanța comorbidităților în abordarea terapeutică – Ana Maria POP, Nicoleta DIMA, Ana Roxana GĂNCEANU RUSU, Minerva Codruța BĂDESCU, Anca OUATU, Daniela Maria TÂNASE, Ciprian REZUȘ
  5. Tratamentul anticoagulant de la indicație la monitorizare – Miruna BABLIUC, Minerva Codruța BĂDESCU, Nicoleta DIMA, Dana MITRICĂ, Anca OUATU, Daniela Maria TĂNASE,  Ana Roxana GĂNCEANU RUSU, Luiza PALAMARU, Ciprian REZUȘ
  6. Un caz particular de insuficiență renală acută și pancitopenie – Mugurel APETRII, Irina APASCARIȚEI, Adrian COVIC
  7. O cauză rară de nefropatie glomerulară – Mugurel APETRII, Titus ANDRIAN, Adrian COVIC
  8. De la anamneză la autopsie: endocardita infecțioasă fulminantă la un pacient cu scleroză multiplă – Radu-Ştefan MIFTODE, Ana NICOLAE, Ionela-Larisa MIFTODE, Ovidiu MITU, Irina-Iuliana COSTACHE, Antoniu-Octavian PETRIŞ

 

15:15 – 15:30 Pauză cafea

 

15:30 – 17:00 Modul 4

  1. O cauză rară de sincopă pozițională – Smaranda RADU, Mădălina MUSTEAȚĂ, Alexandru TRENCEA, Diana NAFUREANU, Ioana CIOMÂRTAN NEGRII, Mariana FLORIA
  2. Artrită reactivă post infecție bacteriană – Alexandra LĂCĂTUȘU, Cristina VASILESCU, Manuela ȘTEFAN, Ioana IORDAN, Constantin EVA, Carmen MANCIUC
  3. Endocardita infecțioasă cu hemoculturi pozitive – Amalia TÎMPĂU, Larisa MIFTODE, Radu MIFTODE, Antoniu PETRIȘ, Răzvan TÎMPĂU, Egidia MIFTODE
  4. Eroare de diagnostic într-o suspiciune de botulism – Mădălina – Elena PALCĂU, Aniela – Luminița RUGINĂ, Amalia-Andreea CĂLIN, Alexandra Mirela CIOCAN, Mihnea – Eudoxiu HURMUZACHE
  5. Gripa la pacientul cu BPOC – prezentare de caz – Cristina VASILESCU, Alexandra LĂCĂTUȘU, Constantin EVA, Ioana IORDAN, Manuela ȘTEFAN, Marin SAPANIUC, Carmen MANCIUC
  6. Cat de toxic poate fi un alcool toxic? – Gabriela GRIGORAȘI, Mihaela CORLADE,Tudor MERTICARIU, Diana CIMPOEȘU
  7. Poate fi hemoragia digestivă superioară o urgență cardiovasculară?- Paul NEDELEA, Catalin BOUROS, Andrei HINCU, Diana CIMPOEȘU

 

17:00 – 17:15 Pauză cafea

 

17:15 – 18:45 Modul 5

  1. Durerea lombară-cheia nespecifică a unei patologii complexe – Georgiana MURGU, Anca COSTACHE, Elena REZUȘ
  2. Abordarea multidisciplinară în boala Still a adultului – Cătălina IONIȚĂ, Alexandra BURLUI, Elena REZUȘ
  3. Dermatomiozita agresivă și rezistentă. Tratament dincolo de protocoale.- Mădălina NIȚĂ, Claudia BANU, Elena REZUȘ
  4. O asociere rară: spondilita anchilozantă și artrita reumatoidă – Claudia DRAGOMIR, Luana MACOVEI, Elena REZUȘ
  5. Artrita reumatoidă cu debut juvenile – Diana FLOREA, Anca CARDONEANU, Elena REZUȘ
  6. O suspiciune de durere- Corina Georgiana MARIN, Laura CIBOTARU, Elena REZUȘ
  7. Dificultăți de diagnostic în silicoză – Loredana HILIȚANU, Veronica OPREA
  8. Silicoza complicate cu aspergiloza – Adriana Rodica CHIRAZI, Irina Luciana GURZU

 

 

26 Martie 2020, Sala Chopin, Palas Congress Hall Iaşi

Specialitate: Neurologie

 

SESIUNE CONFERINTĂ NEUROLOGIE

Coordonator Doru BALTAG

9:00 – 11:00 Modul 1

09:00-9:15 Manifestări neurologice în artrita reumatoidă – Cezara CORBU, Roxana TROAȘE, Tudor GENES, Alina DIMACHE, Doru BALTAG, Elena REZUȘ

09:15-09:30 Tulburări de somn la pacienții neurologici cu patologie cardiacă – Alina DIMACHE, Delia ȘALARU, Roxana TROAȘE, Cezara CORBU, Tudor GENES, Doru BALTAG

09:30-09:45 Trombofiliile – principii de tratament curente – Tudor GENEȘ, Cezara CORBU, Roxana TROAȘE, Delia ȘALARU, Andreea CIAPĂ, Doru BALTAG, Ciprian REZUȘ

09:45-10:00 CADASIL, cauză rară de accident vascular cerebral ischemic la pacientul tânăr – Veronica ROTARU, Raluca-Andreea IGNAT

10:00-10:10 Diagnostic diferențial al durerii lombare joase – Mădălina-Ioana MATRAN-DAN, Irinel RĂȘCANU, Sorin STRATULAT

10:10-10:25 Particularități clinice într-un caz de neurolupus – Irina Mădălina OLARU, Maria SPOIALĂ, Daniel ALEXA

10:25-10:50  Simpozion IPSEN: Tratamentul spasticității membrului inferior – Daniel ALEXA

10:50-11:00  Simpozion ALFA SIGMA: O călătorie pe calea durerii – Doru BALTAG

 

11:00-11:30 Pauză

 

11:30-13:00 Modul 2

11:30-11:45 Provocări în diagnosticul și tratamentul bolii Parkinson avansate – Alina SĂCĂRESCU, Thomas SCHREINER, Dorin ANTAL, Anca IFTIMI, Elena MAREȘ, Alexandrina ROTAR

11:45-12:00 Escaladarea terapiei modificatoare de boală în scleroza multiplă, cu accent pe natalizumab – o serie de 3 cazuri. Thomas SCHREINER, Alina SĂCĂRESCU, Dorin ANTAL, Anca IFTIMI, Elena MAREȘ, Alexandrina ROTAR

12:00-12:15 Caz rar de asociere a două boli autoimune: scleroza multiplă și miastenia gravis- Maria SPOIALĂ, Irina Mădălina OLARU, Daniel ALEXA

12:15-12:30 Considerații asupra prognosticului pe termen lung în scleroza laterală amiotrofică – Marc STOICA, Andrei PLEȘCA, Cristina GROSU

12:30-12:45 Particularități etiologice ale poliradiculonevritei – Roxana TROAȘE, Cezara CORBU, Tudor GENES, Delia RUSU, Alina DIMACHE, Doru BALTAG

12:45-13:00 Disautonomia cardiovasculară în boala Parkinson – Adelina ULINIUC, Marc STOICA, Irinel RĂȘCANU

POSTERE: Afectarea neurologică în toxoplasmoza cerebrală la pacientul imunodeprimat – Isabela Ioana LOGHIN, V. DOROBĂȚ, Oana-Manuela SECRIERU, Adriana-Florina BAHNĂ, L. PRISĂCARIU, Cristina-Irina NICOLAU, Carmen-Mihaela DOROBĂȚ

13:00-14:00 Pauză prânz

 

SCLEROZA MULTIPLĂ

Coordonator: Bogdan IGNAT

14:00 – 15:30 Modul 1

14.00-14.20 Scleroza multiplă – statistică, etiopatogenie, genetică, factori de mediu, evoluţie naturală. Tipare evolutive ale sclerozei multiple – Daniel ALEXA

14.20-14.35 Diagnosticul sclerozei multiple: diseminare ȋn timp şi ȋn spaţiu; puseul. Criteriile McDonald – Irinel RÂŞCANU

14.35-14.55 Clinica sclerozei multiple – manifestări clinice sugestive (caracteristice) şi mai puţin tipice – Victor CONSTANTINESCU

14.55-15.10 Sindromul clinic izolat – markeri de risc sau evoluţie favorabilă. Sindromul radiologic izolat – Bogdan IGNAT

15.10-15.30 Scala EDSS – descriere, caracteristici, avantaje şi dezavantaje; scala Neurostatus – Cristina GROSU

 

15:30-16:00 Pauză

 

16:00-18:00 Modul 2

16.00 – 16.40 Importanţa  IRM ȋn diagnosticul sclerozei multiple – Anca DABIJA

16.40-16.55 Utilitatea potenţialelor evocate vizuale in studiul sclerozei multiple – Doru BALTAG Andreea CIAPA, Cezara CORBU, Tudor GENES, Roxana TROASE

16.55 – 17.15 Diagnosticul diferenţial al nevritei optice retrobulbare – Doina Anca DIMOFTE

17:15 – 17:30 Bolile din spectrul neuromielitei optice – diagnostic şi principii de tratament – Alexandrina ROTAR, Alina SACARESCU, Thomas Gabriel SCHREINER, Dorin Cristian ANTAL, Anca IFTIMI, Elena MARES

17.30-18.00 Diagnosticul diferenţial al SM – Aurora CONSTANTINESCU

 

 

26 Martie 2020, Sala Vivaldi, Palas Congress Hall Iaşi

Specialitate: Reumatologie 1

 

ARTRITA REUMATOIDĂ DINCOLO DE AFECTAREA ARTICULARĂ

 Coordonator: Elena REZUȘ

08:30-09:00  Simpozion NOVARTIS: Inhibiția IL-17A în Artrita Psoriazică tratamentul complet al unei boli multifațetate – Elena REZUȘ, Luana  MACOVEI

09:00 – 10:30  Modul 1

09:00-09:30  Rolul autoanticorpilor în diagnosticul și monitorizarea artritei reumatoide – Elena REZUȘ

09:30-10:00  Manifestări cutanate în artrita reumatoidă – Maria Alexandra BURLUI

10:00-10:30 Implicarea pulmonară în artrita reumatoidă – Anca CARDONEANU

 

10:30-11:00  Pauză de cafea

 

11:00-11:30 Simpozion PFIZER: Managementul pacienților cu Artrită Reumatoidă – o cursă cu obstacole? Andra BĂLĂNESCU, Elena REZUȘ

11:30-12:00: Ateroscleroza precoce în  artrita reumatoidă- Claudia BANU

12:00-12:30: Riscul Afectării hepatice în artrita reumatoidă- Luana Andreea MACOVEI

12:30-13:00: Manifestări oculare în artrita reumatoidă – Laura CIBOTARU

 

13:00-14:00 Pauză de prânz

 

14:00-14:30: Simpozion ABBVIE: Humira- de 14 ani împreună pentru pacienții cu Artrită Reumatoidă – Adriana CIORNOHUZ, Elena REZUȘ

14:30-14:45: Simpozion ZENTIVA: Leflunomid Zentiva – eficacitate și siguranță în Artrita Reumatoidă – Elena REZUȘ

 

 

27 Martie 2020, Sala Chopin, Palas Congress Hall Iaşi

Specialitate: Neurologie

SCLEROZA MULTIPLĂ

Coordonator: Bogdan IGNAT

08:30 – 10 :30 Modul 1

8.30-8.50 Principii ale tratamentului SM – istoric, abordare (sigur versus agresiv, intervenţia precoce, eficienţa terapiei, “linii” terapeutice) – Bogdan IGNAT

8.50 – 9.00 Programul naţional de tratament al sclerozei multiple – trecere ȋn revista – Bogdan IGNAT

9.00-9.30 Tratamentul de “prima linie” ȋn scleroza multiplă: indicaţie, eficienţă, monitorizare.  Glatiramer acetat şi interferoni beta – Daniel ALEXA

9.30-10.00 Simpozion BAYERRezultate clinice pe termen lung la pacienții cu CIS tratați cu BETAFERON: Rezultatele studiului BENEFIT 15” –Sanda NICA 

10.00 – 10.30 Simpozion NOVARTIS – “Scleroza Multiplă – tratamentul precoce poate impacta progresia boli”

 

10:30-11:00 Pauză cafea

 

11:00 – 13 :00 Modul 2

11:00 – 11:20 Resetarea sistemului imun: de la Mitoxantrona la transplantul de celule stem – Bogdan IGNAT

11:20 – 12:05 Simpozion MERCK – Evolving Multiple Sclerosis treatment with Immune Reconstitution Therapy” (cladribine tablets)-Ivan ADAMEC 

12.05 – 12.20 Simpozion JANSSEN – Dimetil fumaratul – de la studii la practica  – Cristina FILOS

12:20 – 12.50 Simpozion SANOFI GENZYME – Long-term remissions of MS in the absence of a continuous treatment  – Konstantinos NOTAS 

12:50– 13.00 Mesajul asociatiilor pacientilor cu scleroza multipla – APAN

 

13:00-14:00 Pauză de prânz

 

14:00 – 15:30 Modul 3

14.00-14.20 Imunosupresia permanentă: Tratamentul cu Natalizumab: date de eficienţă şi siguranţă – Daniel ALEXA

14.20-14.50 Leucoencefalopatia multifocală:  etiopatogenie, relaţia cu tratamentul sclerozei multiple – Bogdan IGNAT

14.50-15.10 Imunosupresia permanentă: tratamentul cu Ocrelizumab: date de eficienţă şi siguranţă – Irinel RÂSCANU

15.10-15.30 Scleroza multiplă secundar progresivă  – probleme de diagnostic si optiuni terapeutice – Alexandrina ROTAR, Cristina GROSU

 

15:30 – 16:00 Pauză cafea

 

16 :00 – 17 :00 Modul 4

16 :00-16 :15 Simpozion JANSSENPeg interferonul beta 1 a de la idee la eficienţa clinică – Bogdan IGNAT, Aurora CONSTANTINESCU 

16.15-16.45 Simpozion TEVA Sarcina şi scleroza multiplă – Daniel ALEXA 

16.45-17.00 Tratamentul simptomatic ȋn scleroza multiplă – Bogdan IGNAT

 

27 Martie 2020, Sala Vivaldi, Palas Congress Hall Iaşi

Specialitate: Reumatologie 2

 

UPTODATE ȊN MANAGEMENTUL BOLILOR IMUNO-INFLAMATORII CRONICE

Coordonator: Codrina ANCUŢA

 

13:00-13:30 Simpozion PFIZER: Personalizarea tratamentului ȋn artrita reumatoidă – Cum aplicăm teoria ȋn practică? – panel discussion Codrina ANCUŢA, Daniela OPRIŞ BELINSKI

13:30 – 15:00 Modul 1

13:30-13:50 Noile recomandări EULAR de tratament ȋn lupusul eritematos sistemic – Lucia MAZUR

13:50-14:10 Provocări ȋn abordarea sindromului antifosfolipidic – Codrina ANCUŢA

14:10-14:30 Recomandări EULAR/ERA-EDTA ȋn managementul vasculitelor ANCA pozitive – Daniela OPRIŞ BELINSKI

14.30-14.50 Noutăţi ȋn managementul sindromului Sjogren – Cristina POMȊRLEANU

 

15.00-15.30 Pauză cafea

 

15.30-17.00 Modul 2

15.30 –15:50 Provocări ȋn tratamentul artritei reumatoide – ghidul EULAR 2019 – Codrina ANCUŢA

15:50 – 16:10 Update ȋn artrita psoriazică – Luiza PETRARIU

16:10 -16:30 Actualităţi ȋn artropatia gutoasă – Raluca PAIU

16:30 -17:00 Noile indicaţii ȋn vaccinarea pacienţilor cu boli imuno-inflamatorii – Georgiana STRUGARIU

17:00 -17:30 Simpozion NOVARTIS: Managementul spondiloartritei axiale ȋn practica clinică – Codrina ANCUŢA, Georgiana STRUGARIU

17:30-18.00 Simpozion ABBVIE: Managementul pacientului cu spondilartrită şi boala inflamatorie intestinală – Codrina ANCUŢA, Irina GIRLEANU

Humira – Managementul manifestărilor extraarticulare ȋn spondilartrite-  Codrina ANCUŢA

Managementul bolii inflamatorii intestinale – eficacitatea tratamentului cu Humira – Irina GIRLEANU, Codrina ANCUŢA, E. GÂRLEANU

18:00-18.15 Simpozion ZENTIVA: Bisfosfonaţii ȋn osteoporoză – eficacitate şi monitorizare – Codrina ANCUŢA

 

27 Martie 2020, Amfiteatrul “Prof. Dr. I. Lungu”, Spitalul Clinic de Recuperare Iasi

Specialitate: Medicina muncii

PATOLOGII NOI IN PRACTICA MEDICINII MUNCII: EXPUNEREA OCUPAȚIONALĂ LA NANOPARTICULE

Coordonator : Veronica OPREA

 

08:30-10:00 Curs: Nanoparticule: actualităţi etiopatogenice, aspecte epidemiologice – Veronica OPREA

 

10:00-10:30 Pauză cafea

 

10:30-10:45 Metode de evaluare a expunerii ocupaţionale la nanoparticule – Irina Luciana GURZU, Loredana HILIŢANU, Adriana CHIRAZI, Veronica OPREA, Bogdan GURZU

10:45-11:00 Efecte patologice ȋn expunerea ocupaţională la nanomateriale bioconjugate – Veronica OPREA

11:00-11:15 Locuri de muncă şi profesii cu expunere la nanoparticule – Bogdan DIACONESCU, Loredana HILIŢANU, Veronica OPREA, Ştefan TOADER, Irina Luciana GURZU

11:15-11:30 Metode de prevenţie ȋn expunerea ocupaţională la nanoparticule – Loredana HILIŢANU, Ecaterina ISTOV, Irina POPESCU, Irina Luciana GURZU

11:30-11:45 Investigaţii de laborator ȋn expunerea ocupaţională la nanoparticule – Irina Luciana GURZU, Veronica SĂRMĂŞANU CHIHAI, Veronica OPREA, Loredana HILIŢANU, Bogdan DIACONESCU, Bogdan GURZU.

11:45-12:00 Aspecte imunohistochimice in patologia indusa de nanoparticule – Veronica OPREA, Alice Emanuela CHIRANA, Roxana Mihaela COBZARU,  Loredana HILIŢANU,, Bogdan DIACONESCU, Irina Luciana GURZU

 

27 Martie 2020

Amfiteatrul “Conf. Dr. E. Nemţeanu”, Spitalul Clinic de Recuperare Iasi

Specialitate: ORL

ORL

Coordonator : Luminita RADULESCU

 

13:30 – 15:30

Sinuzite complicate cu modificări scheletale şi funcţionale – Andrei ROŞU, Bogdan COBZEANU, Dan COBZEANU, Diana DIACONU, Ioan PIFTOR, Alexandra E. DOROFTEI, Cristian MÂRŢU

Otomastoidita ȋn context postradic – Vlad COZMA, Cristian ALEXE, Alexandra LUNGU, Luminiţa RĂDULESCU

Nodulii vocali la copii – Corina BUTNARU, Roxana ŞERBAN, Bogdan COBZEANU, Luminiţa RĂDULESCU

Sindromul Madelung. Prezentare de caz  – Alexandra E. DOROFTEI, Andrei ROŞU, Eduard CHIPĂRUŞ, Cristian MÂRŢU

Cercetarea produselor medicamentoase combinate otoprotectoare – Sergiu PARII  

Particularităţile managementului perforaţiei septale nazale la un pacient cu boala RenduOssler – Adeline J. CUMPĂTĂ, Bogdan CAVALERIU

Model de perforaţie cronică a membranei timpanice la şinşila – Dragoş BULARDA, Vlad COZMA, Roxana ŞERBAN, Luminiţa RĂDULESCU

Stapedotomia ȋntre clasic şi tehnica laser – Cristian ALEXE, Cristian MÂRŢU, Corina BUTNARU, Bogdan COBZEANU, Alexandra LUNGU, Luminiţa RĂDULESCU

Microbiomul rinofaringelui – Oana AŞTEFANEI, Alina IVANON, Vlad COZMA,, Luminiţa RĂDULESCU

 

 

28 Martie 2020, Sala Chopin, Palas Congress Hall Iaşi

Specialitate: Ortopedie-traumatologie

ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE

Coordonator: Paul SȊRBU

09 :00 – 10 :30 Modul 1 Actualităţi ȋn traumatologie

Moderatori : Wilhelm FRIEDL, Ovidiu ALEXA

09:00 – 09:15 Fracturile osteoporotice. Indicaţiile de tratament chirurgical – Wilhelm FRIEDL/ Germania

09:15 – 09 :30 Complicaţiile tratamentului chirurgical ȋn fracturile de acetabul – Ovidiu ALEXA

09 :30 – 09 :45 Managementul genunchiului ligamentar acut – Constantin IANCU

09:45 – 10:00 Alternative terapeutice ȋn ruptura neglijată a tendonului ahilian – Dan CIONCA

10:00 – 10 :15 Leziunile Lisfranc-erori de diagnostic şi tratament – Dragoş POPESCU

10 :15 – 10 :30 Rezultate pe termen mediu al osteosintezei fracturilor intraarticulare de calcaneu cu tija C-Nail – Bogdan VELICEASA

 

10 :30 – 11 :00 – Pauză

 

11 :00 – 12 :30 Modul 2  Ortopedie – Traumatologie

Moderatori : Radu RĂDULESCU, Paul SȊRBU

11:00 – 11:15 Limita posibilitaţilor de reconstrucţie a  articulaţiei genunchiului şi indicaţiile de protezare –  Wilhelm FRIEDL / Germania

11:15 – 11:30 Patologia de suprasolicitare a genunchiului – Radu RADULESCU

11 :30 – 11 :45 Replantarea microchirurgicală – tehnica de neȋnlocuit ȋn reconstrucţia policelui ? Mihaela PERTEA, Oxana GROSU

11 :45 – 12 :00 Rezultatele colaborării dintre plastician şi chirurgul ortoped ȋn tratamentul traumatismelor complexe ale membrelor – Mihaela PERŢEA, Oxana GROSU

12 :30 – 13 :00 Workshop MEDICAL ORTOVIT: Proteza RT( rotating hinge) ȋn artroplastia genunchiului. O soluţie sigură ȋn cazuri de instabilitate ligamentară, defecte osoase şi deformări axiale metafizare – Wilhelm FRIEDL/Germania 

 

13:00 – 13 :30 – Pauză  de prânz

 

13 :30 – 15 :00 Modul 3 Ortopedie

Moderatori : Dan GRECU, Liliana SAVIN

13:30 – 13:45 Artroplastia totală de genunchi ȋn gonartroza cu deviaţie de ax frontal- Radu RĂDULESCU

13:45 – 14:00 Oportunitatea folosirii instrumentarului personalizat ȋn artroplastia totală de genunchi- Dan GRECU

14:00 – 14 :15 Artroplastia primară de genunchi cu endoproteza tip Rotating Hinge- Paul SȊRBU

14:15 – 14.30 Surse de eşec ȋn artroplastia totală de genunchi – Liliana SAVIN

14 :30 – 14 :45 Experienţa clinicii Ortopedie – Spitalul Clinic de Recuperare Iaşi ȋn abordarea pacientului cu deficit de factor VII- Irina URSU

14 :45– 15 :00 Sindromul de impingment femuroacetabular – Adriana NEAGU, Liliana SAVIN, Victor GRIGORESCU, Adrian BEŢISOR, Paul SȊRBU

 

15:00 – 15:30 Pauză de cafea

 

15 :30 – 17 :00 Modul 4 – Prezentari de cazuri

Moderatori : Bogdan PUHA, Bogdan VELICEASA

  1. Avulsia ligamentului ȋncrucisat anterior- variante de fixare – Victor FETCU
  2. Fracturile periimplant – prezentare de caz- Manuela POROH
  3. Fractura etajată a membrului superior – Alexandru FILIP
  4. Luxație inveterată de rotulă – Cazclinic – Aurel FILIP
  5. Riscul pseudartrozei ȋn fracturile metatarsianului V-Prezentare de caz – Daniel SCOLOBIUC
  6. Osteocondrita disecantă a genunchiului – Daniela BURLADEAN
  7. Dificultăţi ȋn endoprotezarea şoldului – Andrei SAVA, Constantin BARBAROSIE, Alexandru TIMOFTE, Octav LUNGULEAC
  8. Antepicior complex triunghiular dureros bilateral – tratament chirurgical – Ioan PETCU, Ionut IRIMIEA
  9. Managementul fracturilor platoului tibial utilizând hidroxiapatita – tricalciumfosfat (Atlantic®) şi osteosinteza cu plăci – Norin FORNA, Paul SIRBU
  10. Fractura periprotetică tibială – caz clinic – Teodor ZLATE, Liliana SAVIN
  11. Acoperirea defectelor de părţi moi ȋn regiunea calcaneană – probleme tehnice şi rezultate. Studiu pe 3 cazuri – Petru CIOBANU

Discuţii

 

Ȋnregistrarea la cursul de cardiologie “Abordarea pacientului vârstnic cu patologie cardiovasculară în ambulator” este  valabilă doar împreună cu înregistrarea la Conferința Zilele Spitalului Clinic de Recuperare Iași 2020.

Eveniment dedicat profesioniștilor din domeniul sănătății.